نمایشگاه مجازی وب

نمایشگاه مجازی کامپیوترهای بزرگ

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12

سرنوشت کامپیوترهای بزرگ چه بود؟

استوارت آلسوپ در حال خوردن حرف‌هایی که قبلا زده بود

نویسندۀ حوزۀ فناوری، استوارت آلسوپ، در 1991 نوشت: «پیش‌بینی می‌کنم آخرین کامپیوتر بزرگ را در 15 مارس 1996 از برق بکشند». اما در سال 2002 اعتراف کرد که پیش‌بینی‌اش خطا از آب در آمده است.

سرنوشت کامپیوترهای بزرگ چه بود؟

مدت‌ها ست که کارشناسان هر از گاهی اعلام می‌کنند «کامپیوترهای بزرگ به زودی منقرض خواهند شد». اما کامپیوترهای بزرگ تاکنون این حرف‌ها را نشنیده گرفته اند؛ زیرا کماکان کاربرد گسترده دارند و ستون اصلی سیستم بانکی جهانی و دیگر کسب‌وکارهای بزرگ هستند. کامپیوترهای بزرگ دستگاه‌هایی قابل اطمینان و معمولا مورد حفاظت هستند، و به همین دلیل به ندرت در مرکز توجهات قرار می‌گیرند. اما به احتمال زیاد یکی از همین کامپیوترهای بزرگ بوده است که آخرین برداشت‌تان از یک خودپرداز را تایید کرده یا آخرین بلیطی را که خریده اید ثبت کرده است.

کامپیوتر بزرگ IBM Z900

10 سال بعد از این‌که پیش‌بینی‌ها اعلام کردند کامپیوترهای بزرگ از صحنه محو خواهند شد، آی‌بی‌ام کامپیوتر Z900 را روانۀ بازار کرد.

کامپیوتر-پردازندۀ VAX 11/780

سری 32 بیتی «ابر-ریزکامپیوترها»ی وکس (VAX) با بسیاری از کامپیوترهای بزرگ گران‌قیمت‌تر، توانایی رقابت داشت. موفقیت این سری باعث شد شرکت دِک به دومین شرکت بزرگ در این بازار تبدیل شود. نمونه‌های مشابه فراوانی از این سیستم در اروپای شرقی تولید شد.