نمایشگاه مجازی - وب

1
2
3
4
5
6
7
8

رقبای وب

نماگرفت از ویولا

ویولا (Viola) را یک دانشجوی علوم کامپیوتر در برکلی، به نام پِی وِی، به تنهایی ساخت؛ ویولا همزمان یک محیط برنامه‌نویسی قدرتمند و یک سیستم ابرمتنی بود. و بر اساس برنامک‌هایی (applet) کار می‌کرد که مشابه برنامک‌های امروزی جاوا بودند. پیِ وِی بعدها ویولا را به وب منتقل کرد.

رقبای وب

دیگر در 1990 اینترنت میلیون‌ها نفر را به هم وصل کرده بود. اما تا حدی به دلیل این‌که ریشه‌های غیرتجاری داشت فاقد سیستم‌های اطلاعاتیِ کاربرپسند (user-friendly) بود. این تقاضا باعث شد در سطح جهانی تلاش‌هایی آغاز شود که چنین سیستم‌هایی ساخته شود؛ این تلاش‌ها از پروژه‌های تجاری‌ای مثل WAIS را شامل می‌شد تا پروژه‌هایی تک‌نفره مثل ویولا. چندین مورد از آن‌ها از پیوندهای ابرمتنیِ قابل‌کلیک بهره بردند – از جمله یکی از آنها پروژۀ آزمایشی کوچکی بود به نام «وب جهانی» (World Wide Web).

لیوان هایپرویو

هایپر جی (Hyper-g) و نیز نسخۀ بعدی‌اش هایپرویو (Hyperwave) یک سیستم ابرمتنی تجاری بود که با وب سازگار بود، اما قابلیت‌های پیچیده‌تری نیز ارائه می‌داد، از جمله پیوندهای دوطرفه، امنیت بالاتر، قابلیت جستجو و نیز تصویرسازی سه‌بعدی. ساختار غنی‌ترِ آن باعث می‌شد برای کاربری‌اش مقدمات بیشتری لازم باشد، که همین باعث محدود شدن گسترش عمومی‌اش شد.

9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21